top of page

COMPAIR реализира своята първа година от работа с амбицията за по-чист въздух в градска среда чрез използването на гражданска наука

COMPAIR реализира своята първа година от работа с амбицията за по-чист въздух в градска среда чрез използването на гражданска наука

Проектът COMPAIR стартира в Гент, Белгия на 9-ти ноември 2021 г., където се събраха всички 15 партньора от 6 европейски държави: Белгия, България, Германия, Гърция, Обединеното кралство и Нидерландия, като инициативата се ръководи от Digitaal Vlaanderen.


Последваха регулярни срещи през цялата година на ниво мениджмънт, ниво пилотни райони и ниво технически екип, чрез които постепенно се навлезе в разработването на първите функционалности по пилотните дейности в 4-те пилотни района - Атина, Берлин, Фламандският регион на Белгия (или Фландрия), Пловдив и София.


София си е поставила следните цели:

  • повишаване осведомеността относно замърсяването на въздуха и действията, които гражданите могат да предприемат, за да го ограничат

  • популяризиране на гражданската наука като надежден източник на данни

  • увеличаване на  количеството на налични данни, събрани чрез метода гражданска наука

  • подобряване на условията за качество на въздуха около училищата, като предложи мерки, които са се доказали като ефективни за намаляване на замърсяването по време на тестовете (ограничаване на трафика, въвеждане на училищни автобусни линии, нискоемисионни зони около училищата и т.н.)

  • предлагане на мерки в подкрепа на гражданите при изпълнението на дейностите (напр. училищен автобус, нови маршрути на обществения транспорт)


В рамките на проект COMPAIR София, а също и Пловдив, ще се фокусират върху три пилотни дейности: 

  • №1: Прилагане на мерки за ограничаване на трафика около училищата и анализ на ефектите върху качеството на въздуха и измерване на динамичното излагане на учениците на вредни частици във въздуха.

  • №2: Всеобхватна информационна кампания, фокусирана върху положителни примери за хора, живеещи устойчиво като цяло, за повишаване на осведомеността и призив за действие за промяна на поведението

  • №3: Табла за управление (dashboards), позволяващи на гражданите да проверят излагането си на замърсяване на въздуха, да проверят въглеродния си отпечатък, както и предоставяне на предложения (съвети и идеи) как да го подобрят.


COMPAIR ще продължи 3 години, като ще работи с местните власти и гражданите за провеждане на научни експерименти заедно с тях, за да попълни пропуските в официалните данни за качеството на въздуха, и така да постигне съвместно създаване на по-ефективни социални действия и да повлияе на градската политика. Заедно тези действия ще допринесат за по-устойчиви и по-зелени градове за всички. 

bottom of page