Повишаване на осведомеността за въздействието на трафика и битовото отопление върху качеството на въздуха
COMPAIR е европейски проект, който дава възможност на градовете и регионите да постигат по-бързо нулеви емисии чрез използване на гражданска наука, нескъпи сензори и нови дигитални инструменти.
В Пловдив експериментите са насочени към измерване качеството на въздуха в зони около училища. Целта е да се установи дали има връзка между интензивността на трафика и концентрациите на азотен оксид/ фини прахови частици и влиянието на битовото отопление върху замърсяването с ФПЧ.
Цели
Експериментите имат за цел да увеличат капацитета на гражданите да наблюдават, разбират и променят въздействието си върху околната среда, както на поведенческо ниво, така и на ниво политики. Включването на ученици може да повлияе по няколко различни начина. От една страна това ще доведе до повишаване на техните дигитални умения. От друга страна е по- лесно да създадеш един навик, отколкото да променяш вече съществуващ такъв. Разбирайки произхода на замърсяването на въздуха, учениците ще могат да се самомотивират и прилагат устойчиви решения, не само по време на изпълнение на проекта, а и след това. Те имат силата да повлияят върху родителите си и така ще се постигне кумулативен ефект.
Освен ученици в експериментите участват и активни граждани, включително хора от уязвими групи. Базирайки се на данните от измерванията ще бъде установено дали има връзка между интензивността на трафика и концентрациите на азотен оксид/ фини прахови частици и влиянието на битовото отопление върху замърсяването с ФПЧ.
Резултатите ще бъдат широко оповестени и дискутирани. Гражданите ще могат сами да формират конкретни предложения към местната власт, а община Пловдив ще има възможност да формира политики, подкрепени от гражданите.
Резултати
От проведените до момента измервания става ясно, че има силна връзка между нивата на азотни оксиди и интензивността на трафика. Най- високите измерени концентрации съвпадат с пиковете в трафика- сутрин между 7 и 8 часа, когато учениците отиват на училище и малко по- ниски концентрации около 17ч, когато приключват учебните часове.
Нивата на фини прахови частици не показват същата тенденция. Това вероятно се дължи на факта, че праховите частици от транспорта се дължат основно на ресуспендирания прах, износването на гуми, спирачки и пътна настилка, а не на изгарянето на горива.
През зимния период, в отоплителния сезон, нивата на ФПЧ се увеличава неколкократно. Измерванията продължават и след приключване на отоплителния сезон измерените концентрации ще бъдат сравнени с летния период.
Още едно училище пожела да стане част от проект COMPAIR и да се включи в експериментите.